Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrada i strach Anthony’ego Blunta

05 lutego 2011 | Plus Minus | Dariusz Rosiak

Dlaczego znakomicie wykształcony i pozbawiony złudzeń co do istoty systemu sowieckiego subtelny historyk sztuki, daleki kuzyn królowej brytyjskiej, w latach 30. XX wieku decyduje się zostać sowieckim agentem?

„Och, kowboje i Indianie, moja droga; kowboje i Indianie – tłumaczy nagabującej go biografce. I jeszcze dodaje: – I z nienawiści do Ameryki, oczywiście. (...) Musi pani zrozumieć, że wizja Europy pod amerykańską okupacją wielu z nas wydawała się wówczas nie mniej przerażająca niż ewentualne zwycięstwo Niemców”.

Proste, prawda? Nieprawda. W książce Johna Banville’a nic nie jest proste, a „Niedotykalny” nie jest zwykłym opisem motywów „pożytecznych idiotów”, od których roiło się w zachodniej Europie przed wojną („Nie szpiegowałem dla Rosjan – mówi główny bohater w innym miejscu. – Robiłem to dla Europy. O wiele powszechniejszego Kościoła”). „Niedotykalny” to połączenie fascynującej powieści szpiegowskiej, obrazu społeczeństwa brytyjskiego w kluczowym momencie historycznym i opisu rozpadu moralnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8845

Spis treści
Zamów abonament