Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden z „popów”

20 kwietnia 2011 | Pamięć Żołnierzy Wyklętych | Tomasz Łabuszewski Kazimierz Krajewski
Ppłk MBP Bronisław Trochimowicz”
źródło: IPN
Ppłk MBP Bronisław Trochimowicz”

Bronisław Trochimowicz należał do stosunkowo licznej (bo około 8-procentowej w skali ogólnopolskiej) grupy funkcjonariuszy sowieckich oddelegowanych bezpośrednio (nie w roli doradców – sowietników) do pracy w polskim aparacie bezpieczeństwa. Urodzony 21 października 1904 r. w Stacji Kryłowskiej w Kraju Krasnodarskim w Rosji w rodzinie robotniczej, był z wykształcenia technikiem budowlanym. Jako żołnierz Armii Czerwonej brał udział w wojnie domowej z lat 1918 – 1922. W latach II wojny światowej walczył m.in. w obronie Leningradu.

W 1943 r. z racji „polskich korzeni" skierowany został do armii Berlinga, a następnie przerzucony w 1944 r. na teren Polski z sowiecką grupą wywiadowczą – co wyraźnie wskazywało na rodzaj przeszkolenia, jakie musiał w tym czasie przejść. Do polskiego resortu bezpieczeństwa skierowany został bardzo wcześnie – bo już w listopadzie 1944 r. W ankiecie personalnej wypełnionej – rzecz znamienna – po rosyjsku jako język rodzimy wpisał rosyjski. Następnie, zapewne pouczony przez przełożonych, przekreślił ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament