Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzydziestki ósemki „kanclerza”

23 kwietnia 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Michał Mackiewicz
Artylerzyści pracowali na kilku poziomach, przy czym najwyższy stanowiła platforma działowa, a najniższym było pomieszczenie z pociskami; tuż nad nim znajdował się magazyn ładunków.
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
Artylerzyści pracowali na kilku poziomach, przy czym najwyższy stanowiła platforma działowa, a najniższym było pomieszczenie z pociskami; tuż nad nim znajdował się magazyn ładunków.

Rynsztunek tamtych czasów

W  okresie dwudziestolecia międzywojennego nastąpił ostatni w dziejach światowy wyścig na pływające artyleryjskie monstra. Wnioski wynikające z doświadczeń I wojny wskazywały, że pancerniki i krążowniki wciąż są bronią perspektywiczną i od nich zależy uzyskanie panowania ma morzach, które w wielu doktrynach militarnych uznawano za kluczowe. Rywalizacji na armaty i pancerze nie przeszkodziły ani postanowienia konferencji waszyngtońskiej z 1922 r., ani światowy kryzys czy – w odniesieniu do Niemiec – obostrzenia wersalskie. Te ostatnie śmiało przystąpiły w latach 30. do wyścigu, wdrażając program budowy m.in. wielkich pancerników („Bismarck" i „Tirpitz") uzbrojonych w osiem armat kalibru 380 mm (traktat wersalski ustalił dla Niemców granicę na poziomie 280 mm) zamontowanych w czterech wieżach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8911

Spis treści
Zamów abonament