Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady przyznawania świadczeń dla urodzonych w latach 1949 – 1968

07 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Osoby te mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury. I to nie tylko pracowniczej czy z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, ale także emerytury przysługującej na podstawie Karty nauczyciela

Osobom urodzonym w latach 1949 – 1968 nie przysługuje natomiast możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu uprawnienia do renty wypadkowej, a także emerytury dla nauczycieli akademickich.

Przywilej praktycznie dla kobiet

Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., aby uzyskać jedną z wymienionych emerytur, musieli spełnić do  końca 2008 r. wszystkie warunki wymagane od osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Ponadto, jeśli w 1999 r. przystąpili do  otwartego funduszu emerytalnego, muszą zgłosić do ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa.

Konieczność spełnienia do  końca 2008 r. warunku wieku emerytalnego wymaganego do  przyznania jednej z wcześniejszych emerytur (na ogół 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) skutkuje tym, że w większości przypadków świadczenie to mogą uzyskać wyłącznie kobiety urodzone w latach 1949 – 1953.Tylko bowiem one ukończyły wymagany wiek do 31 grudnia  2008 r. Mężczyźni urodzeni w 1949 r. lub później przewidziany dla nich wiek 60 lat ukończyli najwcześniej 1 stycznia 2009 r.

Ponieważ wcześniejsza emerytura nie może być przyznana osobie, która ukończyła powszechny wiek emerytalny, na  chwilę obecną możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury pracowniczej, a także emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament