Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają - „RZ” odpowiada

16 lutego 2012 | Majątek w rodzinie | Agnieszka Smolarczyk

Trzeba sprawdzać, z kim prowadzi się biznes

Od kilku miesięcy prowadzę własną firmę. Część umów podpisuję z osobami fizycznymi, które również prowadzą działalność gospodarczą. Zdarzyło się już kilka razy, że nie zapłaciły za towar. Teraz mam problemy z odzyskaniem pieniędzy, bo z majątku osobistego dłużników nie mogę się zaspokoić, a nie wiem, czy sąd nada klauzulę wykonalności również przeciwko ich małżonkom.

Możliwość zaspokojenia się z majątku współmałżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest ograniczona. Co innego, gdy małżonek przedsiębiorca zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka. Posiadanie takiej zgody pozwoli na uzyskanie klauzuli wykonalności również w stosunku do małżonka dłużnika (z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową). Wierzyciel musi jednak wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem (chyba że chodzi o nakaz zapłaty, ten otrzymuje klauzulę wykonalności niezwłocznie po uprawomocnieniu się, a więc bez potrzeby składania wniosku przez wierzyciela).

Za kredyt odpowie drugi małżonek

Czy jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament