Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eutanazja – ból i pieniądze

11 lutego 2013 | Publicystyka, Opinie | Ewa Kucharska-Stasiak
Coraz częściej mówi się o eutanazji, a coraz rzadziej o opiece hospicyjnej
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Coraz częściej mówi się o eutanazji, a coraz rzadziej o opiece hospicyjnej
źródło: Rzeczpospolita

W promowanie eutanazji angażuje się wiele
 rządów państw i firm ubezpieczeniowych. 
To dla nich pomysł na zdobywanie funduszy 
– pisze znana lekarka.

W Polsce powróciła debata na temat eutanazji. Przypomnijmy: jedne z najnowszych poważnych badań – sondaż CBOS z czerwca 2007 roku – pokazywały, że blisko 2/5 Polaków – 37 proc. jest zdania, iż lekarz powinien spełniać wolę cierpiących, nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć, natomiast niecała połowa – 46 proc. – wyrażała sprzeciw wobec tego rodzaju postępowania. Ponadto zmieniła się obserwowana dotychczas tendencja dotycząca społecznej akceptacji wspomaganego samobójstwa.

O ile w latach 1988–2001 obserwowaliśmy postępującą akceptację pomocy w umieraniu, o tyle ostatni okres przyniósł odwrócenie tejże tendencji. Odsetek osób opowiadających się za spełnieniem przez lekarzy woli osób cierpiących zmalał o 12 proc., zaś liczba respondentów przeciwnych takim praktykom wzrosła o 9 proc.. Opinie te związane były ściśle z wiekiem i religijnością badanych. Ludzie młodzi akceptują pomoc w umieraniu, natomiast wśród najstarszych panuje zdecydowana dezaprobata. Uczestniczący w praktykach religijnych (przynajmniej raz w tygodniu) najczęściej wyrażają sprzeciw, pozostali zaś akceptują takie działanie.

Także w placówce medycznej, którą kieruję, przeprowadzone były badania dotyczące eutanazji. Odbyły się 12 grudnia 2012 wśród naszych pacjentów. W ankiecie wzięło udział 200 osób....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament