Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy pytają – prawnicy odpowiadają

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Ferek

Wykluczeniu będą podlegali wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej, gdy dwóch lub więcej z nich złoży odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu – wynika ze zmienionych przepisów

 

Zobowiązany do zapłaty kary umownej musi uważać

- Kiedy można, w myśl nowych przepisów, które weszły w życie 20 lutego 2013 r., wykluczyć wykonawcę z przetargu – pyta pełnomocnik firmy budowlanej.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowelizację prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 20 lutego dotyczą właśnie rozszerzenia katalogu przesłanek zobowiązujących zamawiającego do wykluczania wykonawcy z przetargu.

W myśl nowych przepisów zamawiający obowiązkowo wyklucza z postępowania wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie realizując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a także tych, na których nałożony został obowiązek zapłaty kary umownej.

Obowiązek wykluczenia dotyczy jednak tylko przypadku, gdy wartość szkody wyrządzonej przez wykonawcę bądź wysokość naliczonej mu kary wynosi co najmniej 5-proc. wartości zamówienia i tylko jeśli takie okoliczności zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu wydanym nie wcześniej niż trzy lata przed datą wykluczenia. Dotychczas obowiązująca ustawa nie przewidywała tego rodzaju ograniczeń.

W konsekwencji pierwszą nowością dla zamawiających jest obowiązek stosowania 5 proc. progu. Przed nowelizacją można było wykluczyć wykonawcę nawet za wyrządzenie szkody o wartości 1 zł, jeśli tylko była ona orzeczona prawomocnym wyrokiem sądowym. Drugim nowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament