Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda kasowa – komu się opłaca

28 maja 2013 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

U małych podatników obowiązek podatkowy może powstawać z chwilą uregulowania należności. Aby móc rozliczać się w taki sposób, trzeba o tym pisemnie zawiadomić urząd

VAT jest podatkiem rozliczanym za miesięczne lub kwartalne okresy rozliczeniowe. O przyporządkowaniu każdej czynności podlegającej opodatkowaniu do danego okresu rozliczeniowego decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Czynności te rozliczane są bowiem w tych okresach rozliczeniowych, w których obowiązek ten powstaje.

Powstawanie obowiązku podatkowego nie jest, co do zasady, uzależnione od otrzymania zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę. W konsekwencji często podatnicy obowiązani są w składanych deklaracjach VAT uwzględniać podatek należny, który nie został jeszcze od nabywcy – w ramach zapłaty – otrzymany.

Wielu podatników może tego uniknąć, wybierając tzw. metodę kasową. Istotą tej metody jest szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego powiązany, co do zasady, z otrzymaniem części lub całości zapłaty.

Dwie kategorie uprawnionych

Rozliczanie VAT metodą kasową mogą wybrać dwie kategorie podatników (zob. art. 21 ust. 1 oraz art. 104 ust. 1 ustawy o VAT).

Pierwsza z nich to tzw. mali podatnicy, których definicja znajduje się w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Z definicji tej wynika, że małymi podatnikami są przede wszystkim podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 1 200 000 euro. Dla 2013 r. jest to kwota 4 922 000 zł, a więc małymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament