Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja śmieciowa – to nie my

28 maja 2013 | Prawo | Maciej Kiełbus

Samorządy będące na pierwszej linii odpadowego frontu są jedynie wykonawcami przepisów ustawy, na tworzenie której miały niewielki wpływ – pisze prawnik.

W mediach lokalnych i ogólnopolskich regularnie ukazują się informacje dotyczące zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, dość powszechnie określanych mianem rewolucji śmieciowej.  Reforma w tym zakresie została zainicjowana ustawą z 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Ustawa nowelizująca wyznaczyła gminom 18 miesięcy na przygotowanie i wdrożenie nowych rozwiązań prawnych. Termin ten upływa 1 lipca 2013 roku.

Reforma śmieciowa nie jest wymysłem gminnych urzędników.  Jej ramy prawne stworzył ustawodawca

W większości przypadków przekaz medialny koncentruje się wokół wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które w szeregu przypadków są wyższe od dotychczasowych cen usług świadczonych w tym zakresie przez prywatnych przedsiębiorców. Media zwracają także uwagę na obowiązki związane ze składaniem rozbudowanych deklaracji śmieciowych, które zawierają szereg szczegółowych pytań związanych m.in. z ilością mieszkańców, sposobem segregacji odpadów itp. W publikacjach prasowych i telewizyjnych wielokrotnie podejmowana jest kwestia skomplikowanego systemu selektywnej zbiórki odpadów, który w szeregu przypadków nie będzie możliwy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament