Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ataki na Koptów w Egipcie

19 sierpnia 2013 | Świat | Agata Kaźmierska
Ofiary religijnej nienawiści: spalony kościół koptyjski w mieście Al-Minja
źródło: AFP
Ofiary religijnej nienawiści: spalony kościół koptyjski w mieście Al-Minja

Chrześcijanie są ofiarami konfliktu między islamistami a rządem.

Siostra Manal, przełożona franciszkańskiej szkoły w Bani Suwajf, jadła śniadanie z dwiema innymi zakonnicami, gdy w radiu podano informację o tym, że w oddalonym o niewiele ponad 120 km  Kairze podczas likwidacji dwóch nielegalnych obozowisk opozycji zginęły setki ludzi. Kilka minut później, gdy rozwścieczony tłum zaatakował zabytkowy gmach szkoły, zaczęła się gehenna również dla Manal i jej dwóch towarzyszek. Napastnicy wyłamali z bramy krzyż, ukradli komputery, biurka i  krzesła. Dopiero kilkadziesiąt minut później, gdy liczący ponad sto lat budynek już płonął, zjawiła się policja.

Koptowie, jedna z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie, znaleźli się w na linii ognia między islamistami, zwykle deklarującymi poparcie dla Bractwa Muzułmańskiego, a siłami rządowymi. Od środy, gdy wojsko przeprowadziło pacyfikację obozowisk zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta Mohameda Mursiego, w całym kraju w starciach między islamistami a służbami bezpieczeństwa zginęło około 700 osób. Spalono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament