Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można wznowić postępowanie za lata 1992–1997

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Jerzy Andrzej Tomczak

Wyrokiem z 18 lipca 2013 r. (SK 18/09) Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją art. 20 ust. 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1998 do 2006 r. To ograniczenie horyzontu czasowego rozstrzygnięcia zostało spowodowane treścią skargi konstytucyjnej

18 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 20 ust. 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1998 do 2006 r. jest niezgodny z Konstytucją. W związku z tym podatnicy, którzy na podstawie tego przepisu zapłacili podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł, mogą do 27 września składać wnioski o wznowienie postępowań w ich sprawach. Czy możliwość taką mają również podatnicy, wobec których zostały wydane decyzje na podstawie tego przepisu w jego wcześniejszym brzmieniu? – pyta czytelnik

W uzasadnieniu wyroku Trybunał dokonał wyjątkowo wnikliwej analizy wszystkich przepisów składających się na instytucję podatku od nieujawnionych źródeł przychodu.

Trybunał zwrócił uwagę, że mechanizm opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł jest obarczony bardzo poważnymi wadami dotyczącymi jego konstrukcji, zaś wprowadzając szczególnie restrykcyjną instytucję podatku od dochodów nieujawnionych, ustawodawca unormował ją jedynie w trzech lakonicznych przepisach prawnych, z których dwa okazały się wyjątkowo nieprecyzyjne i niejednoznaczne.

W wyroku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament