Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki na aplikację są kosztem kancelarii radcy

04 listopada 2013 | Ekspert księgowy
Marcin Bazylczuk
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Bazylczuk

Ustawa o PIT nie zawiera unormowań, które zabraniałyby zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że odbył aplikację radcowską. W jej trakcie poniósł wydatki na: opłaty za udział w egzaminie konkursowym na aplikację radcowską, opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich, opłaty roczne za kolejne lata aplikacji, składki członkowskie z tytułu uczestniczenia w samorządzie radcowskim i opłaty za egzamin radcowski. Teraz planuje rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług prawniczych w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego.

W związku z tym zapytał, czy wydatki związane z uzyskaniem uprawnień radcy prawnego, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów indywidualnej działalności gospodarczej, tj. jego kancelarii radcy prawnego. Sam uważał, że tak, bo są to kwoty związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych niezbędnych do wykonywania działalności gospodarczej w ramach kancelarii.

Fiskus był innego zdania. Tłumaczył, że wydatki związane z aplikacją radcowską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament