Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oferuje firmom „Horyzont 2020”

30 grudnia 2013 | Dobra Firma
„Horyzont 2020” to największy ogólnounijny program poświęcony badaniom i innowacjom
źródło: 123RF
„Horyzont 2020” to największy ogólnounijny program poświęcony badaniom i innowacjom

Fundusze UE | O granty z nowego programu ramowego Unii małe i średnie spółki mogą walczyć w konsorcjach i samodzielnie.

Artur osiecki

Przyszły rok, przynajmniej jego pierwsza połowa, będzie zapowiadanym od dawna przez ekspertów ds. funduszy Unii Europejskiej okresem dotacyjnej posuchy. Wynika to z faktu, że Polska będzie negocjować z Komisją Europejską tzw. umowę partnerstwa – dokument, w którym nasz kraj wskaże główne kierunki wykorzystania pieniędzy z UE w latach 2014–2020, a następnie nowe (krajowe i regionalne) programy operacyjne. Dopiero gdy Komisja Europejska zatwierdzi wszystkie te dokumenty, polskie instytucje zajmujące się podziałem pieniędzy unijnych dla przedsiębiorstw (i pozostałych beneficjentów) będą mogły organizować konkursy o środki z budżetu 2014–2020.

Dlatego rok 2014 może być okresem, w którym polscy przedsiębiorcy mocniej niż dotychczas zainteresują się pieniędzmi dzielonymi bezpośrednio przez Brukselę. Tym bardziej że Komisja Europejska wystartowała już z nowym programem ramowym na rzecz badań naukowych i innowacji pod nazwą „Horyzont 2020". To największy ramowy program w historii UE dotyczący badań i innowacji. Jego budżet na lata 2014–2020 to prawie 80 mld euro.

Program jest podzielony na trzy filary. W przypadku filaru II „Wiodąca pozycja w przemyśle" oraz filaru III „Wyzwania społeczne" około 20 proc. budżetu, tj. ponad 9 mld euro, przeznaczono dla małych i średnich firm (na cały okres 2014–2020). Komisja Europejska ogłosiła już (11 grudnia br.) 64...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament