Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stabilna czołówka giełdowych tuzów

30 grudnia 2013 | Ekonomia i Rozwój | Cezary Adamczyk Katarzyna Kucharczyk
WIG, czyli indeks szerokiego rynku, w 2013 r. wzrósł ok. 7 proc. Gorzej poradził sobie WIG20, który jest ponad 8 proc. niżej  niż na początku stycznia.
źródło: Rzeczpospolita
WIG, czyli indeks szerokiego rynku, w 2013 r. wzrósł ok. 7 proc. Gorzej poradził sobie WIG20, który jest ponad 8 proc. niżej niż na początku stycznia.
Czytaj więcej:

Rynek | Akcje największych inwestorów drożały w tym roku szybciej niż rynek. 
Czy w 2014 r. ta tendencja będzie kontynuowana?

„Rz" kolejny raz przeanalizowała giełdowe majątki największych inwestorów prywatnych, którzy mają udziały w co najmniej trzech firmach notowanych na GPW. Z zebranych przez nas danych wynika, że akcje dziesięciu największych inwestorów warte są ponad 20,7 mld zł. To ok. 3,5 proc. kapitalizacji wszystkich polskich firm notowanych na warszawskiej giełdzie. W ciągu roku majątek inwestorów zwiększył się o ponad 11 proc. W tym czasie indeks WIG zyskał niespełna 7 proc. Jeszcze w połowie 2007 r. – czyli w szczycie ostatniej hossy – wartość tych udziałów wycenialiśmy na przeszło 27 mld zł. Po załamaniu rynku, na koniec 2008 roku skurczyły się do około 10 mld zł. Od tego czasu systematycznie rosną.

Lider bez zmian

Na pierwszej pozycji umocnił się Michał Sołowow. W ciągu roku wartość majątku w kontrolowanych przez niego spółkach zwiększyła się o 14 proc., do 6,7 mld zł. Od dołka koniunktury średnioroczny wzrost wartości portfela Michała Sołowowa wynosi 32 proc. To zdecydowanie najlepszy wynik wśród wszystkich dziesięciu graczy, których portfele prześwietliliśmy. To także dwukrotnie lepszy rezultat niż średnia zmiana WIG w tym czasie. Wynikało to nie tylko z bardzo dobrej passy największej spółki w jego portfelu – chemicznego Synthosu. Wpływ na to miało także objęcie akcji w przeprowadzanych w tym okresie emisjach z prawem poboru w Barlinku i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9726

Wydanie: 9726

Spis treści
Zamów abonament