Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy rejestracja „anglików” w Polsce będzie możliwa

14 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Bala

Mam okazję tanio kupić dla firmy kilka samochodów z kierownicą po prawej stronie. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie takie auta będzie można rejestrować w Polsce. Gdyby tak było, to firma którą prowadzę, mogłaby sporo zyskać. Jaki jest obecnie stan prawny rejestracji takich wozów?

Obecnie nie ma możliwości zarejestrowania w Polsce samochodu z układem kierowniczym po prawej stronie. Tymczasem w większości krajów europejskich takie ograniczenia nie istnieją. Problem ten dostrzegła Komisja Europejska, która skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Prawdopodobnie więc już wkrótce Polska będzie zmuszona do dokonania zmiany przepisów w tym zakresie.

Popularność pojazdów z układem kierowniczym po prawej stronie jest w naszym kraju niewielka. Poza aspektami praktycznymi niewątpliwie  wpływ na to ma fakt, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości rejestracji w Polsce tego typu pojazdów, a tym samym ich dopuszczenia do ruchu. Polska uzależnia bowiem rejestrację każdego pojazdu samochodowego – nowego lub wcześniej zarejestrowanego w innym państwie członkowskim – od przedstawienia świadectwa badania technicznego, przy czym zgodnie z kilkoma rozporządzeniami ministra infrastruktury wynik owego badania nie może być pozytywny w przypadku pojazdów, w których układ kierowniczy znajduje się po prawej stronie. Uznaje się, że pojazdy te nie spełniają krajowych wymogów technicznych.

Co prawda pojazdy takie można niekiedy spotkać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament