Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT od samochodów osobowych – zmiany tuż-tuż

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Radosław Maćkowski

Od 1 stycznia tymczasowo obowiązują przepisy umożliwiające pełne odliczenie podatku od aut osobowych posiadających odpowiednią homologację ciężarową. Trwają jednak prace nad ustawą, która ma zmodyfikować te zasady.

17 grudnia 2013 r. Rada Unii Europejskiej wydała decyzję wykonawczą, w której zostały określone warunki dalszego stosowania przez Polskę ograniczeń w odliczeniu naliczonego VAT związanego z nabyciem niektórych aut osobowych oraz związanych z nimi wydatków. Wydanie decyzji przez Radę upoważnia Polskę do wprowadzenia krajowych przepisów określających nowe zasady odliczania podatku (w tym nowe ograniczenia) odnoszące się do wydatków dotyczących określonych pojazdów.

Warto się pośpieszyć

Od 1 stycznia 2014 r. tymczasowo obowiązują przepisy stosunkowo korzystne dla podatników, tzn. umożliwiające pełne odliczenie VAT m.in. od aut osobowych posiadających odpowiednią homologację ciężarową.

Obecnie, co do zasady, w przypadku samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku należnego, jednak nie więcej niż 6000 zł. Istnieje jednak szeroki katalog pojazdów, przy nabyciu których to ograniczone prawo do odliczenia VAT nie ma zastosowania.

W szczególności chodzi m.in. o następujące pojazdy samochodowe:

1) posiadające jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą; zaliczane do podrodzaju wielozadaniowy, van;

2) posiadające więcej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament