Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźniona faktura – kłopot dla nabywcy

18 lutego 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

VAT | Po upływie terminów rozliczenia przedsiębiorca może jedynie skorygować deklarację za okres, w którym powstało prawo do odliczenia. Wolno mu to zrobić nie później niż w ciągu 5 lat od początku roku, w którym ono się pojawiło.

Aneta Szwęch

  • Firma jest czynnym podatnikiem VAT rozliczającym VAT za okresy miesięczne. Zdarza się, że faktury zakupu wpływają do nas w miesiącach kolejnych po miesiącu, w którym nastąpił zakup. Opóźnienie w otrzymaniu faktury może być nawet kilkumiesięczne. Kiedy, według znowelizowanych przepisów ustawy o VAT, można odliczyć podatek naliczony z faktury otrzymanej z opóźnieniem? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Nie jest to jednak jedyny warunek odliczenia. Przykładowo, w przypadku otrzymania faktury potwierdzającej zaliczkę albo potwierdzającej nabycie towarów lub usług, prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, o czym stanowi art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT.

Kiedy początek...

Aby zatem powstało prawo do odliczenia przez nabywcę podatku naliczonego, niezbędne jest, aby nabycie towarów i usług (lub przekazanie zaliczki) powodowało po stronie sprzedawcy powstanie obowiązku podatkowego oraz by nabywca otrzymał fakturę zakupu (lub fakturę zaliczkową). Spełnienie tych dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament