Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Angaż terminowy – do trzech razy sztuka

14 marca 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Angaży na czas określony nie można mnożyć bez końca. Jeśli szef się zagalopuje i zaproponuje trzeci z rzędu kontrakt, przekształci się on w umowę bezterminową. I to nawet jeśli dotyczy on obcokrajowca z rocznym pozwoleniem na pracę.

  • Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony. To już druga jego umowa. Ponieważ zamówień mamy mniej, części załodze obniżamy wynagrodzenie. Czy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy może zostać potraktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę?

Nie.

Wypowiedzenia zmieniającego nie można uznać za propozycję zawarcia kolejnego kontraktu. W tym przypadku zmienia ono jedynie warunki dotychczasowego zatrudnienia, a nie tworzy innego etatu. Inaczej byłoby, gdyby szef chciał jednocześnie wydłużyć dotychczasową umowę. Taka zmiana wymagałaby podpisania stosownego aneksu, a ten rzeczywiście traktowany byłby jako kolejna umowa o pracę na czas określony.

Limit także dla cudzoziemca

  • Od dwóch lat zatrudniamy cudzoziemca, który ma pozwolenie na pracę. Co roku podpisujemy roczną umowę terminową, zgodnie z wydanym
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament