Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót „trójkąta Buchacza”

08 kwietnia 2014 | Prawo | Piotr Ciompa
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

W połowie lat 90. wybuchła afera nazwana od nazwiska ministra współpracy gospodarczej z zagranicą „trójkątem Buchacza".

W uproszczeniu polegała ona na wniesieniu do trzech spółek Skarbu Państwa ich własnych akcji w takich proporcjach, że bezpośredni udział Skarbu Państwa w każdej z nich wynosił mniej niż 50 proc. Właścicielem większości akcji były same spółki, co doprowadziło do przejęcia kontroli nad majątkiem państwowym wartym kilkaset milionów złotych przez zarząd spółki dominującej.

Prezydent Bronisław Komorowski zgłosił projekt nowelizacji pakietu ustaw istotnie zmieniający funkcjonowanie samorządu terytorialnego. W cieniu sporu o ograniczenie referendów odwoławczych opinii publicznej umyka inna rewolucyjna zmiana zaproponowana przez prezydenta. Jej konsekwencje trudno dziś przewidzieć. Chodzi o praktyczne zniesienie barier w prowadzeniu przez samorządy działalności gospodarczej w formie spółek prawa handlowego, w tym jako mniejszościowy ich współwłaściciel.

Brak ograniczenia

Prezydent proponuje m.in. poluzowanie standardów zakładania i przystępowania samorządów do spółek prawa handlowego w zamian za aport mienia. A jeżeli mieniem tym będą udziały lub akcje innej spółki komunalnej? A jeżeli nabywany przez samorząd w zamian za wniesione akcje pakiet akcji spółki będzie mniejszy niż 50 proc., a większość obejmie inna spółka dotychczas komunalna, której większościowy pakiet zostanie wniesiony do spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament