Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiedzmy Unii „tak, ale”

08 kwietnia 2014 | Ekonomia

Nadrabiająca zaległości rozwojowe Polska może współdziałać na rzecz wspólnej europejskiej polityki klimatycznej – przekonuje współautor raportu „2050.pl".

maciej Bukowski

Nowa propozycja Komisji Europejskiej w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w stosunku do roku 1990 to ambitne wyzwanie dla naszej gospodarki. Podjęcie tego wysiłku może jednak oznaczać wiele korzyści ekonomicznych i podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jeśli Polacy mają być za kilkanaście lat tak zamożni jak mieszkańcy Europy Zachodniej dziś, to trudno oczekiwać, aby ich aspiracje konsumpcyjne były znacząco mniejsze, a to może oznaczać wzrost zapotrzebowania na energię.

Wzrost zamożności nie musi się przełożyć na wprost proporcjonalny wzrost zapotrzebowania na energię. Polska gospodarka inwestuje bowiem w systematyczne podnoszenie swojej efektywności energetycznej. W rezultacie wedle prognoz Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych przeciętny Polak może w roku 2030 zużywać do celów konsumpcyjnych i produkcyjnych jedną trzecią energii elektrycznej i paliw w transporcie więcej niż dziś, mimo że będzie w tym okresie aż o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament