Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe przesyłki trzeba reklamować – warto wiedzieć jak

15 kwietnia 2014 | Prawo

Korespondencję może zareklamować adresat albo nadawca, czyli sąd. Skarżyć u operatora można niedoręczenie lub opóźnienie w dostarczeniu przesyłek, a także ich uszkodzenia.

 

Zasady reklamacji usług pocztowych są uregulowane w rozporządzeniu ministra administracji i cyfryzacji z 26 listopada 2013 r. w sprawie reklamacji usług pocztowych, a także bezpośrednio w prawie pocztowym. Są takie same dla wszystkich operatorów usług pocztowych.

Przepisy przewidują, że niezadowolony klient składa reklamację w placówce pocztowej operatora, z którym nadawca zawarł umowę na świadczenie usługi pocztowej.

Prawo wniesienia reklamacji przysługuje przede wszystkim nadawcy,  czyli – w       przypadku przesyłek sądowych lub prokuratorskich – właściwemu sądow  lub prokuraturze  Adresatowi natomiast, gdy nadawca zrzeknie się na jego rzecz prawa dochodzenia roszczeń.

Co reklamować?

- Niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi pocztowej. Powszechną usługę pocztową w zakresie przesyłki rejestrowanej uważa się za niewykonaną, jeżeli operator pocztowy nie doręczył przesyłki rejestrowanej lub nie zawiadomił o próbie jej doręczenia w terminie 14 dni od dnia nadania. Do wskazanego terminu nie wlicza się dni ustawowo wolnych od pracy. Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi pocztowej można też żądać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament