Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po niezależną opinię – do rewidenta

19 maja 2014 | Ekspert księgowy

Wśród charakterystycznych cech usługi poświadczającej trzeba wymienić istnienie właściwych kryteriów oceny opracowywanego zagadnienia i ostatecznie wydanie przez biegłego wniosku (oceny) 
z wykonania świadczenia.

Aby usługa mogła być uznana za poświadczającą, musi wystąpić powiązanie trzech stron, to znaczy:

∑ biegłego rewidenta,

∑ strony odpowiedzialnej za badane zagadnienie oraz

∑ zamierzonego użytkownika rezultatów usługi wykonanej przez biegłego rewidenta.

Ponadto zagadnienie będące przedmiotem usługi musi być zastrzeżone przepisami prawa do wyłącznej kompetencji biegłego rewidenta, a wykonanie usługi musi nastąpić w sposób właściwy działaniu biegłych rewidentów. Kolejną cechą usługi poświadczającej jest istnienie właściwych kryteriów oceny zagadnienia i ostatecznie wydanie przez biegłego rewidenta wniosku (oceny) z wykonania usługi. Efekt prac biegłego rewidenta może przybrać różną formę. Mogą to być opinia, raport, wniosek, ocena, sprawozdanie biegłego rewidenta.

Tytuł zastrzeżony

Inne usługi poświadczające, jako czynności rewizji finansowej o charakterze poświadczającym (atestacyjnym), to takie usługi, które są świadczone na podstawie odpowiednich przepisów i które może wykonywać wyłącznie biegły rewident. Wykonanie takiej usługi polega na sformułowaniu przez biegłego rewidenta wniosku mającego na celu zwiększenie zaufania zamierzonych użytkowników, innych niż strona odpowiedzialna, co do wyniku – dokonanej na podstawie odpowiednich kryteriów – oceny lub pomiaru zagadnienia będącego przedmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament