Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

2013 – rok rekordowego zysku

23 maja 2014 | Bezpieczne wakacje

podsumowanie | Śmiało można postawić tezę, że takiego roku w zorganizowanej turystyce wyjazdowej jeszcze nie było.

Andrzej Betlej

Rok 2013 przyniósł jednocześnie dwa historyczne rekordy, które tylko pozornie pozostają ze sobą w sprzeczności, z jednej strony –  największego od kilkunastu lat spadku liczby klientów, a z drugiej – największego zysku.

Spadek liczby turystów w zdecydowanie najważniejszym dla turystyki wyjazdowej segmencie czarterowym wyniósł 5,5 procent i był wyższy od dotychczas najgłębszego, bo prawie 3-procentowego spadku z 2012 roku. Z kolei zysk netto branży wyniósł, szacując wstępnie, około 85 milionów złotych i przewyższył tym samym rekordowe dotychczas 78 milionów z przedkryzysowego 2008 roku.

Sprzeczność tych dwóch zdarzeń jest pozorna. Turystyka wyjazdowa jest bowiem rodzajem działalności, który charakteryzuje się wyjątkowo niskimi marżami i rentownością. Nawet w bardzo dobrych okresach, a takimi były właśnie lata 2008 lub 2013, rentowność netto osiąga 2 procent, co oznacza, że organizator zarabia na średnio na jednej sprzedanej wycieczce około 50 zł. Dlatego tak łatwo dodatnia marża może zamienić się w ujemną, czyli zysk w stratę lub odwrotnie. Wystarczy, że coś pójdzie nie tak – wysiłek touroperatora zniweczyć mogą pogoda, wybuch wulkanu lub rewolucji w innej części świata. O wzroście kursu walut lub cen paliwa nie wspominając.

Ważna jest równowaga

Co jest największym wrogiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament