Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na lewo patrz. I płacz…

11 czerwca 2014 | Rzecz o polityce | Konrad Piasecki
Konrad Piasecki
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Konrad Piasecki

SLD i Twój Ruch | Czas zmienić szyldy i wykreować nowych liderów.

Wyniki ostatnich eurowyborów potwierdziły fatalny dla lewicy trend. Od ponad dekady partie definiujące się jako lewicowe czy lewicowo-liberalne nie są w stanie przebić szklanego sufitu, który rozpościera się nad ich sondażowymi i wyborczymi wynikami. Monopolizujący do niedawna ten skrawek politycznego tortu SLD w wyborach parlamentarnych i prezydenckich notuje wyniki między 8 a 14 proc. Z kolei formacja Janusza Palikota miała być szansą na poszerzenie lewicowego elektoratu. Ale dokonawszy kilku politycznych zwrotów, zawędrowała na manowce.

Wnioski z przeszłości

Jeśli najnowsze dzieje miałyby podpowiadać jakąś regułę, to widać, że partie lewicy i ich liderzy święcili w Polsce triumfy tylko wtedy, gdy mogli wejść w ostrą konfrontację i kontrastować z kontrowersyjną czy autokompromitującą się prawicą. Lewica uwodziła wówczas wyborców nie tyle ideologią czy gospodarczymi pomysłami, ile raczej swą przewidywalnością, zwartością, mocną drużyną, poukładaniem i nimbem tych, którzy wiedzą, jak rządzić. Pierwsze zwycięstwo SLD to reakcja na rozdrobnienie i konflikty w łonie partii postsolidarnościowych. Aleksander Kwaśniewski pewnie nie wygrałby wyborów prezydenckich, gdyby nie występował na tle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament