Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank Światowy: Ukraina ciągnie region w dół

11 czerwca 2014 | Ekonomia
Przewidywania banku Światowego dla europy Środkowej i Wschodniej
źródło: Rzeczpospolita
Przewidywania banku Światowego dla europy Środkowej i Wschodniej

gospodarka | Rosja i Białoruś przyhamują. Polski PKB wzrośnie mocniej, niż zakładano na początku roku. Ale sytuacja może się pogorszyć, jeśli Zachód zdecyduje się na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy.

Danuta Walewska

Podobnego zdania co Bank Światowy (BŚ) jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, chociaż jego przedstawiciele jeszcze niedawno mówili, że istnieją obawy „rozlania się" ukraińskiego kryzysu po krajach ościennych, co uderzyłoby w Polskę.

– Rzeczywiście może dojść do spowolnienia w handlu, ale w przypadku Polski nie powinno to mieć wpływu na kondycję gospodarki. Może jednak prowadzić do przerw w dostawach gazu. Ale sytuacja jest dynamiczna i nieustannie ewoluuje – mówił „Rz" Jerome Vacher, stały przedstawiciel MFW na Ukrainie.

Na razie niekorzystne czynniki nie są u nas odczuwalne. Zdaniem ekonomistów BŚ tegoroczny PKB Polski wzrośnie nie o 3,1, ale o 3,3 proc., by w przyszłym roku przyspieszyć do 3,5.

W naszym kraju również nie dojdzie do drastycznego pogorszenia sytuacji na rachunku bieżącym. W tym roku wyniesie on minus 2,5 proc. PKB, w roku przyszłym zaś minus 2,8 proc.

To oznacza, że gdyby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament