Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlikwidowane małe sądy – reaktywacja

15 lipca 2014 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Jarosław Gowin
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Jarosław Gowin
prof. Roman Hauser
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
prof. Roman Hauser
Maciej Strączyński
autor zdjęcia: Darek Gorajski
źródło: Fotorzepa
Maciej Strączyński

Nowe Prawo | Minister sprawiedliwości ma pół roku, by naprawić to, co jego poprzednik zepsuł 1,5 roku temu. Na mapę wróci 41 jednostek. A może i więcej.

Od dziś obowiązuje nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych, która przewiduje odwrócenie reformy Jarosława Gowina. Chodzi o zlikwidowane w styczniu 2013 r. najmniejsze sądy rejonowe. Było ich 79. Teraz, dzięki noweli, część z nich znowu będzie samodzielnymi jednostkami, a nie wydziałami zamiejscowymi większych sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości musi jednak przejrzeć wszystkie zniesione sądy wedle nowych kryteriów. I wybrać te, które je spełniają. A także wymienić na nich tabliczki, odwołać niektórych dyrektorów i powołać prezesów.

– Jesteśmy przygotowani do operacji. Analiza sądów zbliża się do końca – uspokaja Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości.

Ważne są liczby

Nowelizacja wprowadza kryteria tworzenia i znoszenia sądów. Sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanego przez 50 tys. osób tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament