Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EBC – małe korzyści, duże ryzyko

22 września 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa

Andrzej Halesiak Działania EBC będą mieć ograniczone oddziaływanie na sferę realną, stymulując przy tym olbrzymie ryzyka w średnim i długim terminie – pisze ekonomista.

Ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych w połączeniu ze skupem papierów dłużnych zabezpieczonych aktywami (asset backed securities) i listów zastawnych zaskoczyła rynki. Dotychczas zachowawczy w swych decyzjach EBC okazał się nagle „agresywny".

Być może prezes Mario Draghi chciał wykorzystać fakt, że uwaga konserwatywnych w podejściu do polityki monetarnej Niemiec koncentruje się na konflikcie ukraińskim, i nacisnął na pedał gazu. W tej sytuacji warto postawić pytanie, czy ta swego rodzaju „nadgorliwość" jest dobra dla strefy euro i całej Europy?

Co chce osiągnąć bank

By odpowiedzieć, trzeba zacząć od tego, co chce osiągnąć EBC. Według formalnych i nieformalnych deklaracji chce udrożnić kanał kredytowy, chce aby akcja kredytowa do sektora prywatnego wreszcie zaczęła rosnąć i tym samym, by zaczęła wspierać realną gospodarkę. Chce także, by zmalały różnice w kosztach kredytowania w poszczególnych krajach strefy euro. Dziś np. mimo jednolitej stopy referencyjnej koszt kredytu dla firm jest w krajach południa strefy o ok. 2 pkt proc. wyższy niż na północy.

Niestety, choć diagnoza EBC co do znaczenia kanału kredytowego dla rozwoju europejskiej gospodarki jest właściwa (w przeciwieństwie do gospodarki amerykańskiej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament