Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pochowają ofiary „małego Katynia”

23 września 2014 | Kraj | Marek Kozubal

We Włodzimierzu Wołyńskim odbędzie się 
dziś pogrzeb ofiar sowieckich zbrodni z 1941 roku.

Na cmentarzu komunalnym w tym ukraińskim mieście złożone zostaną szczątki 1494 osób, wydobytych z dołów śmierci, które zostały odkryte przez archeologów na terenie dawnego grodu z czasów Kazimierza Wielkiego.

W latach 1939–1956 (z przerwą na okupację niemiecką) znajdowało się tam więzienie NKWD. I jak twierdzą świadkowie, odbywały się tam masowe egzekucje. Dzisiaj miejsce to określane jest jako „mały Katyń".

O mordach dokonywanych przez NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim opowiadał ppłk Franciszek Malicki, który spędził w tamtym więzieniu wiele miesięcy. Trafił tam w 1940 roku. Wspominał, że przebywali tam żołnierze  Września '39. Z jego relacji wynika, że każdego dnia słyszał odgłosy egzekucji.

W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz ukraińskich oraz polskich. W skład polskiej delegacji wchodzi m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament