Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy nie mogą być interpretowane rozszerzająco

15 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

Gdy czynność prawna jest ze swej istoty zawsze nieodpłatna, nie można mówić 
o powstaniu przychodu w CIT.

Spółka jest dystrybutorem energii elektrycznej. Jako operator systemu dystrybucyjnego (OSD) świadczy usługi przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej na podstawie umów zawartych z przedsiębiorstwami energetycznymi. We wniosku o interpretację zapytała, czy ustanowienie na jej rzecz nieodpłatnej służebności przesyłu w drodze umownej (art. 245 k.c.), postanowienia sądu, ugody zawartej przed sądem albo poprzez zasiedzenie w celu wybudowania na cudzym gruncie urządzeń elektroenergetycznych lub w celu zapewnienia możliwości prawidłowego korzystania z już istniejących albo planowanych do wybudowania urządzeń jest dla niej przychodem na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Fiskus odpowiedział, że tak. W jego ocenie w rozpatrywanej sytuacji wnioskodawca jest beneficjentem nieodpłatnego ustanowienia służebności przesyłu i korzyści płynących z obciążenia nią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10017

Wydanie: 10017

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament