Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej, ojczyzno Voltaire’a?

21 stycznia 2015 | Rzecz o prawie | Anna Mizerka
Anna Mizerka
źródło: materiały prasowe
Anna Mizerka

Kiedy Francja przyjmowała kilka miesięcy temu nowe przepisy dotyczące walki z terroryzmem, były one krytykowane jako możliwe narzędzie nadużyć wobec wolności obywatelskich. Dzisiaj uważa się je za niewystarczające – pisze adwokat z Lyonu.

Po rekordowych manifestacjach solidarności z ofiarami paryskich ataków terrorystycznych emocje we Francji nie opadły. Francuzi oczekują od rządu konkretnych i skutecznych środków zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, gwarantujących jednocześnie poszanowanie europejskich wartości i obyczajów. Rząd nie ukrywa, że ryzyko nowych akcji terrorystycznych oraz zamieszek związanych z ostatnimi wydarzeniami  jest realne.

Rekordowa liczba 40 tys. żołnierzy oraz 5 tys. policjantów i żandarmów została przydzielona do ochrony zagrożonych miejsc. Minister sprawiedliwości Christiane Taubira wystosowała oficjalne pismo do prokuratorów, w którym domaga się surowości wobec osób sądzonych za akty antysemickie lub rasistowskie wypowiedzi. Minister, wcześniej krytykowana za zbyt miękką politykę karną, podkreśla,  że oczekuje stanowczości w ściganiu oraz zwalczaniu nawoływania do terroryzmu oraz ataków skierowanych przeciwko służbom porządkowym. We Francji apologia terroryzmu jest karana pozbawieniem wolności do lat pięciu (lub do lat siedmiu, jeżeli przestępstwo zostało popełnione za pośrednictwem internetu), a publiczne nawoływanie do przemocy, nienawiści lub dyskryminacji rasowej pozbawieniem wolności do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament