Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Namierzają oprawców „Łupaszki”

26 lutego 2015 | Kraj | Marek Kozubal
Stalinowski sąd wydał wyrok na Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” m.in. za zwalczanie sowieckiej partyzantki  i próbę obalenia ustroju
źródło: IPN
Stalinowski sąd wydał wyrok na Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” m.in. za zwalczanie sowieckiej partyzantki i próbę obalenia ustroju

Pion śledczy IPN wziął pod lupę proces, w którym na śmierć skazano dowódców V Wileńskiej Brygady AK.

W 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na śmierć legendarnych dowódców ośrodka mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK: mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, ppłk. Antoniego Olechnowicza ps. Pohorecki, kpt. Henryka Borowskiego ps. Trzmiel, ppor. Lucjana Minkiewicza ps. Wiktor. W tym samym procesie na dożywocie skazano sanitariuszki: Lidię Lwow (narzeczoną „Łupaszki") oraz Wandę Minkiewicz „Dankę".

Rozprawie przewodniczył Mieczysław Widaj, który w latach 40. i 50. skazał na śmierć ponad 100 żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– Śledztwo dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Celem jest ustalenie nieprawidłowości w postępowaniu karnym, ustalenie sprawców i pociągnięcie ich do odpowiedzialności – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Marek Klimczak, prokurator pionu śledczego warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Śledztwo wszczęto z urzędu. Trwa od kilku miesięcy, ale dotychczas IPN o nim nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10076

Wydanie: 10076

Spis treści
Zamów abonament