Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własna firma – krok po kroku

23 marca 2015 | Dobra Firma
Samo założenie firmy nie jest trudne. Najwięcej problemów przedsiębiorcy mają z podatkami.
autor zdjęcia: Dorota Awiorko-Klimek
źródło: Dziennik Wschodni
Samo założenie firmy nie jest trudne. Najwięcej problemów przedsiębiorcy mają z podatkami.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest stosunkowo proste. Dopiero później zaczynają się schody.

katarzyna kucharczyk

W rankingu Banku Światowego „Doisng Business 2015" Polska po raz pierwszy znalazła się już w czwartej dziesiątce państw o najbardziej przyjaznym otoczeniu dla przedsiębiorczości – podaje Ministerstwo Gospodarki. Mimo to w praktyce prowadzenie biznesu w naszym kraju nie należy do łatwych zadań. Jednak nie zniechęca to potencjalnych przedsiębiorców.

– Marzenia same się nie spełniają, a spełnia się je, gdy ma się na to odwagę. Zostawiłam etat w państwowej instytucji. Wyszłam ze strefy względnego komfortu, aby robić to, co naprawdę kocham – mówi Małgorzata Minchberg, właścicielka firmy Pole Sztuki.

Dodaje, że nie korzystała z usług specjalistycznej firmy doradczej i że formalne zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej to najprostsza czynność przy zakładaniu firmy. Natomiast teraz korzysta z usług biura rachunkowego. – Bez niego trudno byłoby mi opanować wszystkie sprawy formalnoprawne – mówi.

Założenie własnej działalności gospodarczej, niezależnie czy w formie spółki handlowej czy jako osoba fizyczna, od zawsze kojarzyło się z uciążliwą biurokracją.

– Dlatego od pewnego czasu podejmowane są próby usprawnienia rejestracji oraz zlikwidowania obowiązku oczekiwania w kolejkach do poszczególnych urzędów w celu złożenia odpowiednich dokumentów – mówi Aleksandra Danielewicz, prawnik w kancelarii DLA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament