Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatele – nieproszeni goście

17 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Kazimierz Michał Ujazdowski
Na zdjęciu: Karolina Elbanowska (druga od prawej) wraz z rodzicami przeciwnymi obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków przynieśli do Sejmu podpisy w sprawie referendum edukacyjnego, 12 czerwca 2013 r.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Na zdjęciu: Karolina Elbanowska (druga od prawej) wraz z rodzicami przeciwnymi obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków przynieśli do Sejmu podpisy w sprawie referendum edukacyjnego, 12 czerwca 2013 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Konstytucja deklaruje istnienie demokracji bezpośredniej, ale uzależnia ją od zgody większości rządowej. W praktyce referendum z inicjatywy obywateli jest instytucją martwą – pisze europoseł PiS.

Nieufność wobec obywateli i obawa przed rozszerzeniem ich praw politycznych jest jedną z zasadniczych wad polityki w Polsce. Na początku marca koalicja PO–PSL już w pierwszym czytaniu odrzuciła obywatelski projekt ustawy dającej rodzicom prawo decyzji o wieku szkolnym. To najmocniejsza w ostatnim czasie manifestacja paternalizmu i lekceważenia praw obywatelskich.

Elity przeciw ludowi

Nie był to jednak wypadek przy pracy. Paternalizm ma w III RP długą tradycję. Przypomnieć wypada kampanię przeciw użyciu referendum jako procedury zgody na ratyfikację traktatów europejskich. Korzystanie przez naród z instrumentarium demokracji bezpośredniej traktowano wtedy jako  populistyczne zagrożenie dla transformacji i akcesu do Europy. Właściwie cała polityka europejska w Polsce – wbrew tendencjom w dojrzałych państwach UE – tworzona jest bez kontroli parlamentarnej i z wykluczeniem opinii publicznej. Negatywne przykłady można wyliczać dalej, wskazując chociażby na kompletny brak reakcji na propozycje Instytutu Spraw Obywatelskich, który w ramach kampanii „Obywatele decydują" przedłożył projekt wzmacniający i urealniający instytucję ludowej inicjatywy ustawodawczej.

Elity polityczne postrzegają obywateli przeważnie jako nieproszonych gości, którzy zakłócają proces rządzenia. Było to doskonale widać podczas debaty nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament