Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deweloperzy mają jak w raju

27 kwietnia 2015 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

W Trójmieście i Warszawie firmy sprzedające nowe mieszkania mogą sobie pozwolić na niedawanie rabatów.

– Trójmiasto to taki rynek, na którym deweloper może nie opuszczać cen, gdyż klientów na mieszkanie nie brakuje – mówi Katarzyna Kuniewicz, partner w firmie doradczej Reas, dyrektor zespołu badań i analiz rynku. – Podobnie jest w Warszawie. Tutaj także bardzo dobra sprzedaż lokali w pierwszym kwartale nie tylko nie mobilizuje deweloperów do dawania rabatów, ale także pozwala im na niewielkie podwyżki cen.

Katarzyna Kuniewicz dodaje, że zauważalne jest podnoszenie cen minimalnych w projektach, bo firmy widzą, że nie są za to karane przez rynek niższą sprzedażą.

Będzie wysp lokali?

Z monitoringu firmy Reas wynika, że łącznie w ostatnich czterech kwartałach deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 49,3 tys. lokali. Więcej mieszkań pojawiło się w sprzedaży w kolejnych czterech kwartałach tylko w rekordowym pod tym względem 2007 r.

Z kolei z danych GUS wynika, że deweloperzy w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 r. rozpoczęli w całej Polsce budowę o 7,8 proc. mieszkań więcej niż przed rokiem, czyli prawie 16,4 tys. W tym samym okresie uzyskali pozwolenia na budowę ponad 20,2 tys. mieszkań, czyli o 13,3 proc. więcej niż przed rokiem

Optymizmem napawa firmy dobra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament