Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat – niechciany kandydat

16 września 2015 | Rzecz o prawie | Robert Rynkun-Werner
Robert Rynkun-Werner
źródło: materiały prasowe
Robert Rynkun-Werner

Niedopuszczenie adwokatów z wieloletnim doświadczeniem w sprawach karnych do konkursu na stanowisko prokuratora generalnego nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Robert Rynkun-Werner.

Trwające właśnie postępowanie konkursowe na stanowisko prokuratora generalnego pokazuje, iż uzasadnione wątpliwości konstytucyjne budzi ograniczenie podmiotowe, które wprowadza ustawa o Prokuraturze, nie przyznając prawa do ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego adwokatom i radcom prawnym.

W myśl art. 10a tejże ustawy na stanowisko prokuratora generalnego może być powołana osoba będąca czynnym prokuratorem w powszechnej jednostce organizacyjnej prokuratury lub prokuratury wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z co najmniej dziesięcioletnim stażem pracy na stanowisku prokuratora, albo też sędzią Izby Karnej SN lub Izby Wojskowej SN w stanie czynnym, sędzią sądu powszechnego lub wojskowego w stanie czynnym, z co najmniej dziesięcioletnim stażem sędziowskim w sprawach karnych.

Argument mało przekonujący

Nie wiadomo, dlaczego z ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego wyłączeni zostali adwokaci i radcy prawni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament