Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technologiczny skok w przyszłość z programem „Inteligentny rozwój”

23 września 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
Mark Donvil
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Mark Donvil

Zasady i warunki udzielania dotacji wyraźnie wskazują na to, że najważniejszymi odbiorcami pomocy 
mają być małe i średnie firmy, które postawią na rozwój własnych produktów i technologii, czyniąc to samodzielnie 
lub we współpracy z jednostkami badawczymi.

Środki unijne, które mają służyć przedsiębiorcom w perspektywie roku 2020, w porównaniu z tymi oferowanymi w latach 2007–2013 można podsumować w ten sposób: odchodzimy od wspierania procesów inwestycyjnych polegających na budowie nowych fabryk, zakładów, magazynów lub zakupie nowych maszyn i linii produkcyjnych na rzecz projektów badawczych, rozwojowych i ściśle związanych z wprowadzaniem innowacyjnych produktów.

W szczególności jest to widoczne w największym programie, który ma wspierać przedsiębiorców z całej Polski, tj. programie „Inteligentny rozwój". W zdecydowanej większości przypadków największe szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania będą miały te firmy, które zechcą być liderami w swoich branżach. Czyli takie, które nie tylko, jak to mogło być dotychczas, będą próbowały nadążyć za rozwojem swojego sektora, ale właśnie kreować w nim nowe rozwiązania, wykorzystywane technologie i nowe produkty (towary, usługi, procesy).

Takie podejście wymaga oczywiście przemyślenia strategii działania, ocenienia własnych możliwości i zasobów (ludzkich, technicznych, kapitałowych) i przede wszystkim posiadania wizji, w jaki sposób i na jakich warunkach będzie działać branża, w której operuje firma, przez następne pięć, a może nawet dziesięć lat. Jest to szczególnie ważne, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament