Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet armia może wyjść z koszar

23 września 2015 | Świat | Jędrzej Bielecki

Madryt nasila kampanię strachu przed niedzielnymi wyborami w Katalonii. Na razie secesjonistów to nie przeraża.

Najnowsza groźba to „corralito", całkowite odcięcie zbuntowanej prowincji od rynków finansowych, gdyby ta zdecydowała się na niezależność. Taki ponury scenariusz nakreślił prezes hiszpańskiego banku centralnego Luis Maria Linde. Bo jego zdaniem „jest zupełnie jasne", że niepodległa Katalonia nie będzie ani członkiem Unii Europejskiej, ani tym bardziej strefy euro.

O to zadba Madryt, który w obu przypadkach ma prawo weta. Zdaniem Lindego sytuacja jest na tyle poważna, że pierwsi mieszkańcy Barcelony wyjmują z kont swoje oszczędności. Nie chcą się obudzić z wkładami przeliczonymi na nową, znacznie słabszą katalońską walutę.

Artur Mas, premier katalońskiego rządu regionalnego i lider nacjonalistów, tym razem odpowiedział groźbą na groźbę. We wtorek ostrzegł, że jeśli dojdzie do „corralito", to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament