Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Refakturowanie mediów – odrębne świadczenie czy element usługi najmu

12 października 2015 | Podatki | Ewelina Kalita
 Paweł Barnik
Paweł 
Barnik
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Barnik

Zużycie wody lub prądu jest fakturowane oddzielnie od czynszu, jeśli korzystający z lokalu może decydować o ich poborze. Ale wywóz nieczystości jest częścią kompleksowego świadczenia. Najemca nie ma bowiem prawa wybrać usługodawcy.

W wyroku z 10 lipca 2015 r. (I FSK 944/15) Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do opodatkowania VAT opłat za zużycie mediów, którymi obciążani są najemcy. Tym samym NSA dokonał interpretacji rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanego w sprawie C-42/14 w odniesieniu do polskiej ustawy o VAT.

Przełomowy wyrok TSUE

W orzeczeniu z 16 kwietnia 2015 r. w sprawie C-42/14 TSUE stwierdził, że sprzedaż usług najmu oraz odsprzedaż mediów co do zasady powinny być uznawane za odrębne świadczenia w rozumieniu przepisów o VAT. Jednak przy spełnieniu szczególnych warunków opłaty za media powinny być wkalkulowane w podstawę opodatkowania usługi najmu. Trybunał przedstawił przy tym katalog przesłanek, które mogą być pomocne przy ustalaniu zasad opodatkowania najmu i opłat za zużycie mediów.

Co przemawia za rozdzieleniem...

Zdaniem TSUE za uznaniem tych świadczeń za odrębne z punktu widzenia przepisów o VAT mogą przemawiać następujące okoliczności:

- możliwość wyboru świadczeniodawców przez najemcę oraz decydowania o własnym zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej,

- odrębne fakturowanie i taryfikacja usług najmu i sprzedaży mediów,

- prawo wynajmującego do rozwiązania umowy najmu w przypadku zalegania przez najemcę z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament