Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcja „Mam to w BIPie” ruszyła

23 listopada 2015 | Prawo | Danuta Frey

Organizacje pozarządowe chcą przekonać samorządy, aby w Biuletynie Informacji Publicznej zamiast skanów zamieszczały PDF.

W piątek 20 listopada uruchomiona została strona www.mamtowbipie.pl, dzięki której każdy może pomóc sprawdzić BIP wybranej gminy i przekazać informacje o dostępności umieszczonych w nim dokumentów.

Gminy bowiem bardzo często zamieszczają skany, co uniemożliwia osobom niewidomym przeczytanie ich za pomocą specjalnego oprogramowania. Nie są także indeksowane przez wyszukiwarki internetowe, nie można ich przetwarzać ani nic z nich skopiować. Utrudnia to dostęp do informacji nie tylko niewidomym, ale także innym użytkownikom, np. dziennikarzom czy organizacjom pozarządowym, które zajmują się kontrolą władzy publicznej – twierdzi Fundacja Court Watch Polska, która koordynuje akcję „Mam to w BIPie!". Patronat nad nią objął też rzecznik praw obywatelskich.

Akcja ma pomóc sprawdzić, jakie dokumenty trafiają do BIP, ale także zachęcić gminy do udostępniania zamiast skanów dokumentów „przeszukiwalnych", np. PDF.

Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament