Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ułaskawienie: „boskie” prawo prezydenta

25 listopada 2015 | Prawo | Paweł Bała
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Bała
źródło: materiały prasowe
Paweł Bała

Prezydent drogą nadzwyczajnego aktu łaski dokonał ingerencji wyjątkowej, 
ale uprawnionej, w rozstrzygnięcia władzy sądowniczej – przekonuje adwokat.

Prezydent RP Andrzej Duda wywołał duże poruszenie swoim aktem ułaskawiającym Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA. Skorzystał on z uprawnienia wynikającego z art. 139 Konstytucji RP i zastosował prawo łaski względem skazanego na karę pozbawienia wolności nieprawomocnym wyrokiem sądu funkcjonariusza publicznego. Akt ułaskawiający Kamińskiego, jak wynika z relacji prasowych, został wydany przez prezydenta RP bez zaznajomienia się z całością akt sądowych sprawy prowadzonej przeciwko Kamińskiemu.

Nauka prawa konstytucyjnego właściwie jest zgodna co do możliwości ułaskawienia skazanego nieprawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności. Akt urzędowy prezydenta RP, którym stosuje prawo łaski, nie wymaga tzw. kontrasygnaty dla swojej ważności, a więc stosowanie prawa łaski jest wyłączną prerogatywą prezydenta RP, jak i każdorazowa ocena przypadku zasadności ułaskawienia.

Precedensowe ułaskawienie

Liczni krytycy aktu ułaskawiającego Mariusza Kamińskiego podkreślają jego wewnętrzną sprzeczność, wręcz nielogiczność, gdyż prowadzi de facto do ułaskawienia osoby niewinnej – bo za winnego uznać należy zgodnie z art. 5 § 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament