Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób należy dzielić koszty na przełomie roku

16 grudnia 2015 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Marta 
Gronos, starszy konsultant 
w ECA
źródło: materiały prasowe
Marta 
Gronos, starszy konsultant 
w ECA

Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia wiąże się z ich klasyfikacją do właściwych okresów sprawozdawczych. Chodzi o ustalenie, które wydatki dotyczą zamykanego roku obrotowego, a które następnego.

Częstym problemem pojawiającym się przy zamykaniu roku obrotowego jest ujęcie w księgach rachunkowych kosztów występujących na przełomie roku. Szczególne znaczenie odgrywają w tym procesie nadrzędne zasady rachunkowości, tj. zasady: memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostka zobowiązana jest do wprowadzenia do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego, w postaci zapisu, każdego zdarzenia, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Księgi rachunkowe powinny być kompletne, tj. obejmować wszystkie koszty i przychody, które pojawiły się w danym roku obrotowym. Ponadto jednostka przy ujmowaniu kosztów do określonego okresu sprawozdawczego powinna kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, czyli:

- zasadą memoriału – zgodnie z art. 6 ust. 1 uor jednostka powinna ująć w księgach wszystkie osiągnięte przychody i związane z nimi koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego, bez względu na termin ich zapłaty;

- zasadą współmierności przychodów i kosztów – zgodnie z art. 6 ust. 2, art. 39 oraz art. 41 uor jednostka powinna zaliczyć odpowiednio do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które nie zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10322

Wydanie: 10322

Spis treści
Zamów abonament