Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paryż – ku przestrodze

30 grudnia 2015 | Rzecz o prawie | Krzysztof Kuczyński
źródło: materiały prasowe

Wobec aktualnych zagrożeń państwa członkowskie UE, w tym Polska, powinny zdecydowanie odrzucić lansowaną przez Brukselę stygmatyzację legalnie posiadanej broni – uważa Krzysztof Kuczyński.

Wybitny znawca niemieckiego i międzynarodowego prawa publicznego prof. Martin Morlock stwierdził podczas jednego z wykładów, iż żadna organizacja państwowa nigdy nie będzie w stanie finansowo zagwarantować codziennego bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Nie sposób przecież ustawić policjanta na każdym rogu ulicy. Dlatego też skuteczne przeciwdziałanie okazjonalnym, nagłym atakom na zdrowie, życie lub mienie obywateli przerasta możliwości budżetowe nawet tak zamożnych krajów jak Niemcy.

Państwo może post factum wykrywać i karać sprawców zamachów, odstraszając tym innych od popełniania podobnych czynów, jednak nawet zwiększona wykrywalność i nieuchronność kary nie usunie całkowicie pospolitej przestępczości, co najwyżej zredukuje jej skalę. W związku z tym w opinii profesora system ochrony obywateli wymaga uzupełnienia przez umożliwienie im skutecznej samoobrony. Realizowane jest to zazwyczaj poprzez trzy elementy: odpowiednie określenie granic obrony koniecznej, umożliwienie działania profesjonalnych agencji ochrony oraz przyzwolenie na indywidualne posiadanie broni. W ten sposób każdy z nas, własnym staraniem i na własny koszt, wypełnić może naturalną lukę w zorganizowanym przez państwo systemie zapobiegania przestępczości.

Optymalny system zapewnienia bezpieczeństwa obywateli musi się składać z równoległego współistnienia dwóch filarów:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament