Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewolnik „Bolka”

22 lutego 2016 | Kraj | Andrzej Stankiewicz

Lech Wałęsa od wielu lat zmienia wersje swych kontaktów z bezpieką.

Profil Lecha Wałęsy na jednym z portali internetowych robi furorę. Co parę godzin były prezydent umieszcza tam swe tłumaczenia dotyczące kontaktów z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa na zmianę z fotkami z podróży po Ameryce.

Wpisy z piątkowego popołudnia: „Proszę mi uwierzyć jak na spowiedzi. Ja naprawdę nie zgodziłem się nigdy na współpracę agenturalną z SB. Ja naprawdę nie dałem się złamać. Ja naprawdę nie brałem żadnych pieniędzy. Ja naprawdę nie doniosłem na nikogo ani ustnie ani na piśmie" (pisownia wszystkich oryginalna).

Kilka godzin wcześniej: „Podczas wielu rewizji jakie przeżywałem wpadały różne notatki pisane odręcznie (...) Podczas jednej z rewizji wpadła odręcznie napisana osobista moja relacja z grudnia 1970 r. Materiały te można wykorzystać jako donosy".

Wpis z soboty: „Oczekuję na człowieka który to umożliwił. Pytanie jest czy od początku była to przygotowana prowokacja i ja się na to dałem nabrać? Czy jednak prawdą było że Pan zgubił pieniądze na kupno samochodu i dodatkowo kontrolowano Panu wydawanie pieniądze w pracach operacyjnych. Wtedy ja się na Pana płaczącą prośbę zgodziłem, podpisałem podobne papiery".

Wpis z niedzieli:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10376

Wydanie: 10376

Spis treści
Zamów abonament