Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można zmienić warunki emisji

26 lutego 2016 | Prawo w biznesie | Aleksandra Petrykowska
Aleksandra 
Petrykowska, radca prawny w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto
źródło: materiały prasowe
Aleksandra 
Petrykowska, radca prawny w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto

Z żądaniem uchylenia uchwały obligatariuszy można wystąpić, gdy rażąco narusza ich interesy lub jest sprzeczna z dobrymi obyczajami.

Pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy o obligacjach nie istniała instytucja zgromadzenia obligatariuszy, mimo że strony w warunkach emisji taką instytucję ustanawiały. Nowa ustawa o obligacjach z 15 stycznia 2015 r. (DzU z 2015 r, poz. 238; dalej: ustawa) instytucję zgromadzenia obligatariuszy wprowadziła, usuwając tym wątpliwości dotyczące skutecznej zmiany warunków emisji.

Podobieństwa do zgromadzenia akcjonariuszy

Instytucja zgromadzenia obligatariuszy zgodnie z ustawą jest w dużej mierze podobna do instytucji zgromadzenia akcjonariuszy określonej w kodeksie spółek handlowych, w zakresie: sposobu zwoływania zgromadzenia, możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu czy sposobu zaskarżania uchwał.

Fakultatywny charakter

Powołanie zgromadzenia obligatariuszy dla danej serii obligacji zawsze ma charakter fakultatywny, a zatem to strony w warunkach emisji oświadczają o jego utworzeniu. W przypadku gdy warunki emisji przewidują zgromadzenie obligatariuszy, takie regulacje warunków emisji nie mogą wyłączyć lub ograniczyć postanowień rozdziału 5 ustawy (Zgromadzenie obligatariuszy), jeżeli zaś je wyłączą lub ograniczą, to postanowienia takie będą bezskuteczne.

Zasadą jest, że zgromadzenie zwołuje emitent i może tego dokonać z własnej inicjatywy, w przypadku i terminach określonych w warunkach emisji lub na żądanie obligatariuszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10380

Wydanie: 10380

Spis treści
Zamów abonament