Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłaty do kapitału – na chwilowe trudności lub inwestycje

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zaletą dodatkowych wpłat od wspólników jest elastyczność. Mogą oni korzystać z tego narzędzia w dowolnym czasie i w niezbędnej kwocie. Poza tym są tańsze i mniej sformalizowane niż pożyczka lub kredyt.

MAREK BAROWICZ

Właściciele udziałów lub akcji w spółce kapitałowej mogą zapewnić jej, oprócz wpłat takich jak wkłady i pożyczki, dodatkowe źródło finansowania w formie dopłat do kapitału. Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania lub koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych (por. wyrok WSA w Szczecinie z 2 lipca 2015 r., I SA/Sz 483/15). Możliwość wnoszenia dopłat w spółce z o.o. została szczegółowo unormowana w art. 177–179 k.s.h. Dopłaty są również dopuszczalne w spółce akcyjnej, ale regulacje w tej materii (art. 396 § 3 k.s.h.) nie są już tak precyzyjne.

Uwaga! Pojęcie dopłat, jakim posługują się ww. przepisy, należy odróżnić od dopłat gotówkowych uiszczanych przy połączeniu lub podziale spółek (art. 492 § 2 i art. 529 § 3 k.s.h.). Celem dopłat występujących w tych procesach transformacyjnych są rozliczenia między wspólnikami a spółkami polegające na wyrównaniu różnicy wartości nominalnej posiadanych przez wspólników dotychczasowych udziałów (akcji) oraz wartości przyznawanych im udziałów (akcji) w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej. Są one zatem możliwe, gdy parytet wymiany udziałów (akcji) wykazuje różnice wartościowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament