Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko sąd wykluczy wspólnika działającego na szkodę spółki

20 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Dorota Majewska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Przymusowe i automatyczne umorzenie udziałów może zostać przeprowadzone przez obniżenie kapitału lub 
z czystego zysku. Drugi sposób jest znacznie mniej sformalizowany – nie wymaga m.in. informowania wierzycieli 
ani wpisu do KRS.

Wspólnicy naszej spółki z o.o. chcą wykluczyć jednego ze wspólników i w związku z tym planują przeprowadzenie umorzenia udziałów wykluczonego wspólnika. Jak wygląda procedura wyłączenia wspólnika i jak ująć w księgach związane z tym operacje? – pyta czytelnik.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych, a zatem podlega regulacjom kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z art. 154 k.s.h. wartość kapitału zakładowego musi wynosić co najmniej 5000 zł, natomiast wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały o równej bądź nierównej wartości nominalnej. Umorzenie udziałów jest możliwe, jeżeli zapisy umowy spółki na to pozwalają. Procedura ta musi mieć swoje odzwierciedlenie w umowie spółki, która powinna jasno określić, w jakim trybie umorzenie powinno zostać przeprowadzone, a także jakie przesłanki skutkują wyłączeniem udziałów wspólnika.

Uwaga! Nie można przeprowadzić umorzenia udziałów, które mogłoby skutkować obniżeniem kapitału zakładowego poniżej 5000 zł.

Na początek uchwała

Procedura umorzenia udziałów powinna rozpocząć się powzięciem uchwały zgromadzenia wspólników, określającej podstawę umorzenia oraz wysokość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament