Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grunt rolny z warunkami zabudowy – problem dla notariuszy

10 maja 2016 | Prawo | Lidia Wesołowska, Agnieszka Piskorska
Lidia Wesołowska
źródło: materiały prasowe
Lidia Wesołowska
Agnieszka Piskorska
źródło: materiały prasowe
Agnieszka Piskorska

Do tej pory praktyką było, że nieruchomości, dla których wydano ostateczne decyzje o warunkach zabudowy, nie były traktowane jak rolne. Po zmianie przepisów staje się to wątpliwe. Czy taki był cel ustawodawcy? – pytają prawniczki.

30 kwietnia 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (tzw. ustawy rolnej), dokonana ustawą z 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 27 kwietnia 2016 r., poz. 585, tzw. ustawa nowelizująca).

Kwestie związane z ograniczeniami w obrocie nieruchomościami rolnymi były szeroko omawiane na łamach prasy w toku prac legislacyjnych i po uchwaleniu ustawy nowelizującej – dlatego niniejszy artykuł nie dotyczy tych zagadnień. Inna, nieanalizowana dotychczas kwestia zasługuje naszym zdaniem na szczególną uwagę.

Brak jednoznacznych wniosków

Chodzi o art. 11 pkt 2 ustawy nowelizującej, zgodnie z którym przepisów ustawy rolnej, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, nie stosuje się do nieruchomości rolnych, które 30 kwietnia 2016 roku w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne (tzw. decyzje WZ). Inaczej mówiąc, istotne jest, aby 30 kwietnia 2016 roku funkcjonowały już w obrocie prawnym ostateczne decyzje WZ.

Powyższa regulacja ma bardzo istotne znaczenie dla inwestorów, którzy przed 30 kwietnia 2016 roku dysponowali ostatecznymi decyzjami WZ. Jednakże wykładnia tego artykułu nie prowadzi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament