Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Triumf pięknego śpiewu

27 maja 2016 | Kultura | Jacek Marczyński
Bohaterowie Wagnera (od lewej): Tomasz Konieczny (Telramund), Evelyn Herlitzius (Ortrud), Anna Netrebko (Elsa), Piotr Beczała (Lohengrin)
źródło: SEMPEROPER
Bohaterowie Wagnera (od lewej): Tomasz Konieczny (Telramund), Evelyn Herlitzius (Ortrud), Anna Netrebko (Elsa), Piotr Beczała (Lohengrin)

Tego nigdy nie było. Dwaj Polacy zachwycili Niemców w dramacie Richarda Wagnera.

Zdarzyło się zaś to w Semperoper w Dreźnie, która do majowych przedstawień „Lohengrina" zaangażowała Annę Netrebko, Piotra Beczałę i Tomasza Koniecznego.

To operowe wydarzenie 2016 roku w Europie. Bilety rozeszły się błyskawicznie już rok temu, gdy tylko można już było je rezerwować, potem ich cena na internetowych aukcjach dochodziła ponoć do 2 tys. euro za sztukę. Z powodu tak niebywałego zainteresowania dyrekcja teatru postanowiła w minioną niedzielę transmitować „Lohengrina" na placu przed budynkiem. Przyszły tysiące ludzi.

Premiera przed laty

I pomyśleć, że wywołał to spektakl, którego premiera odbyła się 33 lata temu. Zrealizowany przez Christine Mielitz w solidnej, NRD-owskiej estetyce został zagrany w Dreźnie już ponad sto razy. Teraz przeżywa drugą młodość, choć obowiązująca kiedyś duża dbałość o historyczny kostium i statyczność poszczególnych scen dzisiaj jest czymś anachronicznym. W dobie reżyserskiej wszechwładzy w teatrze operowym Drezno przypomina...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10455

Wydanie: 10455

Spis treści
Zamów abonament