Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ująć w księgach nabycie i umorzenie akcji własnych

01 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Dominik Biel

Przed nowelizacją ustawy o rachunkowości akcje własne były prezentowane w wartości ujemnej w kapitałach własnych jednostki. Zgodnie ze zmienionym załącznikiem nr 1 do tego aktu obecnie wykazuje się je po stronie aktywów.

Jesteśmy spółką akcyjną prowadzącą księgi na podstawie ustawy o rachunkowości. W marcu tego roku nabyliśmy akcje własne w celu umorzenia ich w przyszłości. Jak wykazać takie akcje w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy? Jak rozliczyć ich przyszłe umorzenie? – pyta czytelnik.

Akcje własne to akcje wyemitowane przez spółkę. Chociaż kodeks spółek handlowych – co do zasady – zakazuje nabywania akcji własnych, to ustawodawca wyodrębnił od tej zasady kilka wyjątków >patrz ramka.

Kiedy spółka może kupić własne akcje

Zgodnie z art. 362 kodeksu spółek handlowych spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji (akcje własne), jednak zakaz ten nie dotyczy:

- nabycia akcji w celu zapobieżenia bezpośrednio zagrażającej spółce poważnej szkodzie;

- nabycia akcji, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat;

- spółki publicznej nabywającej akcje w celu wypełnienia zobowiązań wynikających z instrumentów dłużnych zamiennych na akcje;

- nabycia akcji w drodze sukcesji uniwersalnej;

- instytucji finansowej, która nabywa za wynagrodzeniem w pełni pokryte akcje na cudzy rachunek celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10459

Wydanie: 10459

Spis treści
Zamów abonament