Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja z zakupu komplikuje rozliczenia z fiskusem

21 lipca 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Organy podatkowe uważają, że gdy podatnik zamortyzuje jednorazowo nabyty środek trwały, a następnie zwróci go sprzedawcy, powinien skorygować koszty uzyskania przychodów.

W kwietniu 2016 r. podatnik nabył maszynę, która została zaliczona do środków trwałych i jednorazowo zamortyzowana. W czerwcu 2016 r. maszyna uległa uszkodzeniu, a podatnik – zgodnie z umową – zwrócił ją sprzedawcy. Czy podatnik powinien w tej sytuacji skorygować jednorazowy odpis amortyzacyjny? – pyta czytelnik.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł jest możliwa na podstawie art. 22k ust. 7-13 ustawy o PIT (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz art. 16k ust. 7-13 ustawy o CIT (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych). Z przepisów tych wynika, że jednorazowe odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 22k ust. 8 ustawy o PIT oraz art. 16k ust. 8 ustawy o CIT).

W ustawie nie ma regulacji

Przepisy te nie regulują sposobu postępowania w przypadku zwrotu środka trwałego, w szczególności nie przewidują, aby w związku ze zwracaniem jednorazowo zamortyzowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament